петок, 29 септември, 2023

Ковид биланс по градови за последните 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на КОВИД-19:


Скопје – 88, Кавдарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар – 1.
Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 65, Струмица – 18, Штип – 11, Прилеп и Охрид – по 9, Тетово – 7, Кавадарци и Кратово – по 6, Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5, Битола, Струга и Гевгелија – по 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Виница – 2, Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63г и 68г) и по едно починато лице од Скопје (77г), Тетово (85г), Крива Паланка (27г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 1.843 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-10, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-103, Биотек-100, Систина-49, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–27, Генеа-0, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-45, Ели Медика-15, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 970.

Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 85134, Активни 3391

Куманово 11714, Активни 548

Тетово 10880, Активни 179

Прилеп 9156, Активни 189

Гостивар 7971, Активни 57

Битола 7192, Активни 193

Велес 6416, Активни 291

Охрид 6037, Активни 224

Кавадарци 6033, Активни 153

Штип 5868, Активни 201

Струмица 5813, Активни 196

Кичево 4008, Активни 118

Струга 3809, Активни 62

Кочани 3343, Активни 121

Гевгелија 2457, Активни 62

Неготино 2328, Активни 21

Свети Николе 1938, Активни 91

Радовиш 1547, Активни 61

Ресен 1545, Активни 44

Крива Паланка 1504, Активни 122

Дебар 1451, Активни 22

Берово 1214, Активни 13

Делчево 1127, Активни 41

Виница 1056, Активни 45

Пробиштип 942, Активни 39

Валандово 830, Активни 16

Кратово 606, Активни 55

Богданци 561, Активни 18

Крушево 534, Активни 11

Македонски Брод 475, Активни 11

Демир Хисар 458, Активни 30

Демир Капија 411, Активни 3

Македонска Каменица 319, Активни 27

Пехчево 315, Активни 2

Дојран 140, Активни 1

Коментари

коментари