вторник, 18 јануари, 2022

Ќе бидат потребни НОВИ ВАКЦИНИ за следната генерација соеви на вирусот, најавува директорот на БиоНТек

Нови вакцини против коронавирус ќе бидат потребни до средината на 2022 година за борба против „следната генерација“ на соеви на вирусот, вели извршниот директор на компанијата Бионтек, Угур Шахин.

Нова вакцина „прилагодена“ за да ги таргетира веројатните идни мутации на коронавирусот најверојатно ќе биде потребна до средината на 2022 година, рече директорот на биотехнолошка компанија која ја разви вакцината Фајзер.

Шахин за Фајненшл тајмс прецизира дека варијантите на Ковид -19, како што е сојот Делта, се повеќе заразни, но дека може да се решат со зајакнати вакцини.

Сепак, тој додаде дека ќе се појават мутации кои би можеле да поминат заедно со имунолошката одбрана стекната со вакцината.

„Оваа година, друг вид вакцина е целосно непотребен. Но, кон средината на следната година, ситуацијата може да биде поинаква“, рече Шахин, додавајќи дека ќе бидат потребни „адаптирани“ верзии на сегашните вакцини за конкретно насочување на новите соеви што се појавуваат.

„Овој вирус ќе остане и понатаму ќе се прилагодува. Немаме причина да претпоставуваме дека вирусот на новата генерација ќе биде полесно да се справи со имунолошкиот систем отколку постојната генерација. Ова е континуирана еволуција и таа еволуција штотуку

започна“, рече Шахин.Шахин предвиде дека програмите за вакцинација ќе имаат два главни текови до следната година, засилени инјекции за оние кои се веќе вакцинирани и продолжување на кампањата за вакцинација на оние кои досега не биле имунизирани, објави РТ.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!