понеделник, 18 октомври, 2021

Силен земјотрес го погоди Мелбурн

Земјотрес со јачина од околу 6 степени по Рихтер утрово е регистриран во близина на австралиската метропола Мелбурн.

Засега нема информации за повредени лица, туку е регистрирана само материјална штета. Епицентарот бил во близина на руралниот град Менсвилд на околу 200 километри североисточно од Мелбурн на длабочина од 10 километри.

Австралиските медиуми јавуваат за урнатини на улиците во Мелбурн, а луѓето во северните делови на градот останале без електрична енергија.

Засега не е издадено предупредување за цунами.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!