среда, 6 декември, 2023

Ковид биланс по градови за последните 24 часа – Регистрирани се 365 нови случаи, починале 23 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 183, Охрид – 24, Штип – 20, Струмица – 19, Куманово – 15, Прилеп – 14, Тетово и Велес – по 13, Битола и Кавадарци – по 11, Свети Николе– 7, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 5, Кичево – 4, Крива Паланка – 3, Гостивар, Струга, Радовиш и Пробиштип – по 2, Неготино, Делчево, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 551 оздравен пациент од: Скопје – 212, Тетово – 53, Куманово и Гостивар – по 46, Кичево – 38, Струга – 25, Охрид – 19, Битола – 13, Прилеп и Кавадарци – по 12,Струмица, Штип и Свети Николе – по 9, Кочани – 8, Велес, Ресен и Дебар – по 5, Крива Паланка, Виница, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 3, Неготино, Берово, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Гевгелија и Богданци – по 1.

Пријавени се 23 починати лица: 8 починати лица од Скопје (89г, 88г, 78г, 77г, 77г, 66г, 60г, и 60г), 3 починати лица од Велес (62г, 59г и 59г), по 2 починати лица од Куманово (75г, и 63г), и Кавадарци (72г, и 65г), по едно починато лице од Тетово (67г), Прилеп (75г), Битола (95г), Струмица (87г), Штип (45г), Струга (62г), Свети Николе (66г) и Радовиш (63г)

Од пријавените 23 лица, 20 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.015 тестови преку: ИЈЗ-188, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–54, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–228, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-172, Биотек-205, Систина-71, лабораторија Лаор-263, Синлаб-13, Ремедика-5, Плодност–54, Генеа-5, Никоб лаб-360, ВФВ Медикал-52, Ели Медика-57, Ројал Медика –17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.973.

Досега во земјата се направени вкупно 1.252.094 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.914 бројката на оздравени пациенти е 167.402, на починати е 6.460, а бројот на активни случаи изнесува 13.052.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81005, Активни 5833

Куманово 11019, Активни 914

Тетово 10746, Активни 1016

Прилеп 8906, Активни 284

Гостивар 7922, Активни 530

Битола 6938, Активни 249

Велес 6035, Активни 294

Охрид 5817, Активни 668

Кавадарци 5739, Активни 205

Струмица 5612, Активни 518

Штип 5562, Активни 256

Кичево 3875, Активни 445

Струга 3755, Активни 638

Кочани 3132, Активни 137

Гевгелија 2355, Активни 77

Неготино 2295, Активни 42

Свети Николе 1822, Активни 109

Ресен 1508, Активни 109

Радовиш 1477, Активни 119

Дебар 1442, Активни 144

Крива Паланка 1348, Активни 53

Берово 1193, Активни 48

Делчево 1108, Активни 68

Виница 1005, Активни 44

Пробиштип 895, Активни 44

Валандово 785, Активни 33

Богданци 543, Активни 20

Кратово 526, Активни 54

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 461, Активни 32

Демир Хисар 423, Активни 14

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 10

Македонска Каменица 292, Активни 22

Дојран 139, Активни 4

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Коментари

коментари