среда, 22 септември, 2021

СЕ УШТЕ НЕ ЗНАЕ ДЕКА ГО ЗАГУБИ БРАТОТ: Малиот Лука не знае што се случило, родителите не можеле да му кажат

Л. Б. (4 години), е момчето кое беше повредено минатата недела, а сега се наоѓа во болница и чека операција, откако заедно со неговиот брат поминувајќи улица ги прегази возачот Лазар Галиќ (38) на пешачки премин.

Четиригодишното дете сè уште е во болница и се чувствува добро, но се уште не знае дека во несреќата засекогаш го загуби својот брат Стефан.

Лука се чувствува добро. Следната недела се очекува да биде опериран. Сè уште не знаеме кој ќе може да биде во собата со него, мојата сопруга или јас – напиша на неговиот Фејсбук профил таткото на малиот Лука, Михаило.

Но никој немаше сила да му каже дека неговиот брат Стефан го нема повеќе.

Тој не знае што се случило, сè уште не знае дека го загуби брат му … – се зборовите на неутешниот татко Михаил.

Несреќата се случила минатата недела на улицата Маријана Грегоран, кога Лазар Галиќ, престигнувајќи автобус, налетал на Михаил на пешачкиот премин, кој во тоа време за рака ги држел неговите синови додека ја минувале улицата.

Од несреќата, поголемиот син Стефан кој имал 9 години претрпел сериозни повреди на главата од кои починал во болницата четири дена подоцна.Помалото момче Лука кое има 4 години ја скршило бутната коска, за што мора да му се изврши операција.

Возачот по несреќата побегнал од местото на настанот, а еден ден подоцна бил приведен. Потоа било откриено дека ова не е негово прво сообраќајно кршење, но тој сепак бил ослободен да се брани од слобода.

Потоа, откако 9 годишното момче Стефан почина, граѓаните на Карабурма излегоа на улиците на протест. На местото каде несреќното момче го загуби животот, ја блокираа улицата во знак на протест против оваа судска одлука.

Еден ден подоцна, на Галиќ му беше одреден притвор во траење од 30 дена.

Извор: alo.rs

Коментари

коментари

error: Content is protected !!