понеделник, 28 ноември, 2022

УАПСЕН ЛЕКАР: Вакцинирал против Ковид -19 НА ЦРНО – Полицијата поднесе пријава против општ лекар од Хрватска

Полицијата поднесе пријава против Михад Зукановиќ (60), општ лекар од Хрватска, под сомнение дека вакцинирал незаконски неколку граѓани на БиХ и им наплатув од 300 до 500 марки по вакцина.

Во извештајот доставен до Јавното обвинителство во Бања Лука, Зукановиќ е обвинет за неовластено обезбедување на медицински услуги, за што му се заканува казна затвор до две години.

-Се сомнева дека, спротивно на важечките прописи на РС, тој обезбедувал медицински услуги во областа Кобаш во општина Србац – објави полициското одделение Градишка.

Според Кобаш, веќе подолго време се шпекулира дека тука доаѓа лекар од Хрватска, кој вакцинира граѓани за одредена сума против ковид 19. Во тоа време, вакцините не беа достапни во БиХ, па затоа многумина решија да го сторат тоа. Иако тоа е „јавна тајна“ во Кобаш, на истражителите им било тешко да најдат сведоци подготвени да

зборуваат за тоа. Тие неодамна добија официјална потврда кога поединци се јавија во Здравствениот дом во Србац и РС Институт за јавно здравје, изјавувајќи дека ја примиле првата доза на вакцината, но не биле ревакцинирани. Се испостави дека првата доза им ја дал илегално Зукановиќ, кој има општа медицинска пракса кај Славонски Брод.

-Не сакавме да го пријавиме, но прашавме во Здравствениот дом како можеме повторно да се вакцинираме. Ние сме во голем проблем, бидејќи повеќе од четири месеци не сме ја примиле втората доза на вакцина и не знам како и каде ќе ја примиме – изјави за „Новости“ лут соговорник кој инсистираше на анонимност.

Извор: ulica.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!