недела, 25 септември, 2022

УЖАCHИ вести од ЕУРО 2020 – ова никој не го посакуваше

Здравствените власти во Данска ги повикаа навивачите кои присуствуваа на натпреварот помеѓу Данска и Белгија да се тестираат за коронавирусот, откако беа откриени најмалку три случаи на инфекција со новиот делта вид.

Натпреварот се одигра на 17 јуни во Копенхаген на стадионот „Паркен“.

Данскиот министер за здравство Магнус Хојнеке изјави дека околу 4.000 луѓе седеле во близина на луѓе кои се позитивни на новиот делта слој на коронавирусот.

Сепак, никој не може со сигурност да тврди со колку други луѓе овие лица биле во контакт.

Проценка најдобро би се направила со тестирање на сите кои присуствувале.

Во текот на утрешниот ден ќе се знаат многу повеќе детали и дали би можело во осминафиналните рунди да нема публика на трибините??!

Коментари

коментари

error: Content is protected !!