понеделник, 18 октомври, 2021

ТРАГЕДИЈА: Ударил во СЕМАФОР кој ПАДНАЛ на 13-годишик – момчето во критична состојба

13-годишно момче од Суботица се здобило со сериозни телесни повреди кога возачот (85) на „цитроен Ц3“, удр-ил во семафор, а потоа столбот се срушил врз пешаците.

Несреќата се случила во средата околу 16,40 часот во центарот на Суботица, на раскрсницата од улиците плоштадот Лазар Нешиќ и Максима Горгог, а како што потврди полицијата на Суботица, три лица се повредени, меѓу кои и едно дете пеш.

Брзата помош брзо пристигнала на самото место и детето е згрижено во Општата болница во Суботица, а наскоро поради сериозноста на повредите било пренесено во Детската болница во Нови Сад. „Блиц“ пренесува дека неговата состојба засега е неизвесна.

Момчето е со тешки повреди опасни по живот, претежно повреди на главата и повреди на градите и раката. Момчето е на интензивна нега за детска хирургија. Тој бил интубиран во тешка состојба. Денес се вршат контролни лабораториски и дијагностички процедури. Засега е неизвесно – изјави за „Блиц“ портпаролот на Детската болница, Андреа Ѓуретиќ.

Според очевидци, откако семафорот паднал врз де-те на пешачки премин, на помош му дошле неколку лица, а една жена од Суботица го смирувала. Тој бил свесен, но во голем шок.

Детето стоеше мирно, чекајќи на семафорот и семафорот падна директно врз него. Медицински екипи се грижеа за него. Видовме дека возачот кој удри и го сруши семафорот беше прилично стар човек, но тој стоеше на нозе и дури подоцна седна на задното седиште од автомобилот. Медицинските екипи дадоа се од себе да се грижат за момчето и тие навистина се грижеа за него, правејќи се што можеа во тој момент – вели сведоко на настанот.

„Цитроен“, во кој имало сопатничка , пред да влезе во крстосницата, постепено започна да се качува на возилото на тротоарот и директно удри во семафорот, кој се урна на тротоарот и на раскрсницата, а делумно падна на тринаесетгодишниот- изјавил сведокот.

Блиц дознава дека патниците во автомобилот што ја погодиле сигнализацијата се здобиле со полесни повреди. На 85-годишниот возач најверојатно му се слошило и тој изгубил контрола над возилото и од патот преминал на тротоарот, застанал откако удрил во семафорот.

Против возачот ќе биде поднесена пријава за кривично дело тешки дела против безбедноста на јавниот сообраќај.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!