СТРАШНА ТРАГЕДИЈА: Се удави 15-годишно момче- Другарите се обиделе ДА ГО СПАСАТ, но не успеале

Андрија Недеjковиќ (15), мал матурант од селото Вирово близу Арилje, се удавил додека пливал со пријателите во реката.

Трагедијата се случила попладнето, неколку километри од центарот на Арилје.

Тинејџерот дојде со своите пријатели на неуредената плажа во време кога беше многу топло. Имаше повеќе луѓе на брегот, а момчињата пливаа, се забавуваа на брегот и во водата. Тие подолго време беа на плажа. Сепак, во еден момент, додека пливаше, Андрија одеднаш пот-она – вели извор во истрагата за српски Курир и додава:

-Другарите кои беа скоро до него веднаш започнаа да нуркаат, барајќи го. Другите пливачи од брегот скокнаа во водата. По една минута, детето било извлечено на брегот.

Неговите пријатели веднаш започнаа да го оживуваат, му го масираат срцето и му даваат вештачко дишење. За тоа време, собраните повикале брза помош.

Според нашиот соговорник, дежурните служби пристигнале на брегот на реката по неколку минути.

Лекарот од Итната медицинска помош се обиде и со реанимација, но безуспешно. По некое време објави см-рт. Момчето почина, а бидејќи на неговото тело немаше повреди што би значело насилна см-рт, родителите ја одбиле обдукцијата – објасни изворот на Курир.

Андрија Недеjковиќ, како што велат соседите на семејството, завршил осмо одделение, а деновиве требаше да прослави полуматура.

Наместо неговите родители да го подготвуваат за матура, за радост, за запишување во средно училиште, тие го подготвуваат неговиот пог-реб. Тој беше добро момче, воспитано, само што зачекори во животот – вели вознемирениот сосед.

Малиот матурант беше погребан вчера, а покрај родителите и пријателите од училиште, бројни роднини и соседи го испратија на вечното почивалиште. Невидена трагедија. Ги остави братот и родителите, целото село отиде да го испрати. Момчето знаеше да плива, но не многу добро – изјавуваат соседите. Давењето на Андрија Недеjковиќ не е единствениот таков случај во ова место.

Водата е студена и ретко поминува една година без некој да страда. Најчесто станува збор за неорганизирани места за капење, плажи без спасувачи, без контрола, на тие места длабочината е неколку метри.

Се сеќавам дека едно момче кое важеше за еден од најдобрите пливачи се уда-ви во еден од тие вртолози пред неколку децении. Водата на реката Рзава во тој дел е студена, деца, возрасни, пристигнуваат во топлина, скокаат толку топло во водата, доживуваат шок и поради тоа се случуваат несреќите – вели сосед кој добро го познава тој дел од селото.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!