понеделник, 26 јули, 2021

Ковид биланс по градови за последните 24 часа – 8 нови случаи

Министерството за здравство информира дека според податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се осум нови случаи на ковид-19, три во Скопје , по два во Струмица и во Куманово и по еден случај во Велес и во Кичево.

Нема починати лица како последица од ковид-19, а оздравени се 72 пациенти од: Скопје – 23, Куманово, Прилеп и Кичево– по 7, Гостивар и Охрид – по 6, Битола – 5, Тетово – 4, Радовиш – 3, Штип – 2, Струмица и Дебар – по еден. Во десет градови нема активни случаи на коронавирусот.

Министрерството информира дека се направени се 3.265 тестови преку: ИЈЗ-77, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово–50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–23, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-265, Авицена-295, Биотек-393, Систина-129, лабораторија Лаор-320, Синлаб-32, Ремедика-0, Плодност–92, Генеа–130, Никоб лаб-334, ВФВ Медикал-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 932.

Досега во земјата се направени вкупно 854.673 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.624, бројката на оздравени пациенти е 149.862, на починати е 5.475, а бројот на активни случаи изнесува 287.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 6.8640, Активни 106

Куманово 8.878, Активни 35

Прилеп 8.326, Активни 26

Тетово 7.241, Активни 24

Битола 6.304, Активни 10

Велес 5.472, Активни 4

Гостивар 5.181, Активни 8

Кавадарци 5.153, Активни 0

Охрид 5.016, Активни 14

Штип 4.960, Активни 1

Струмица 4.117, Активни 5

Струга 2.981, Активни 1

Кочани 2.792, Активни 3

Кичево 2.591, Активни 22

Гевгелија 2.195, Активни 2

Неготино 2.184, Активни 1

Свети Николе 1.523, Активни 0

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.226, Активни 6

Радовиш 1.161, Активни 2

Берово 1.029, Активни 0

Делчево 973, Активни 1

Дебар 941, Активни 1

Виница 886, Активни 5

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 4

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Коментари

коментари

error: Content is protected !!