Од утре дестабилизација на времето: Подгответе се за промени

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме. Ова особено ќе се забележи во источните делови од Македонија.

Ќе дува слаб до умерен, а во Повардарието повремено засилен северен ветер.

Од четврток се очекува дестабилизација на времето со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Според УХМР, до сабота температурата ќе биде близу 30 степени, но и в четврток и в петок се очекуваат и грмежи. За во сабота, синоптичарите предвидуваат сончево со умерена облачност и слаб до умерен ветер.

Извор: press24.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!