понеделник, 15 август, 2022

Путин со позитивен резултат по вакцинацијата

Претседателот на Русија потврди дека состојбата со вакцинацијата во земјата е стабилна, но дека вакцинацијата останува на нивото на кое се развиваше во претходниот период.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има позитивен резултат по вакцинирањето против вирусот корона.

-Што се однесува до мене, јас навистина се тестирав вчера, 9 мај, и резултатот беше позитивен. Ги споменавте тие наслови, сега експертите зборуваат за коефициентот на позитивност – се покажа дека имам 15. И лекарите рекоа дека тоа е добар резултат – рече Путин за телевизијата Русија 24, одговарајќи на прашањето на новинарите за резултатите од вакцинација против Ковид 19, пренесува Спутник.

По тој повод, тој потврди дека состојбата со вакцинацијата во земјата е стабилна, но дека вакцинацијата останува на нивото на кое се развиваше во претходниот период.

На 23 март, претседателот на Русија ја прими првата доза на двофазната руска вакцина против вирусот корона, а на 14 април објави дека ја примил втората доза. По вакцинацијата, Путин истакна дека развил добар имунолошки одговор. Во исто време, тој не откри со која вакцина бил вакциниран.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!