ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈКА (24) ОТИШЛА ДА СЕ ТЕСТИРА, КОЛАБИРАЛА, ПА ПОЧИНАЛА ВО КОВИД АМБУЛАНТА ВО КРАЉЕВО

Нејзини блиски ја довеле до амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала, а лекарите не биле во можност да ја реанимираат.

Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, Србија потврдила за Блиц дека денес се случил трагичен случај на клиниката „Ковид“.

-24-годишно девојче беше придружувано од придружник, бидејќи страдаше од церебрална парализа беше во инвалидска количка, дојде да се тестира. Таа имала висока температура веќе неколку дена.

Тестот за антиген покажа дека е негативна на Ковид-19, па направен е ПЦР тест. Веднаш потоа и се слоши, се онесвести и за жал нашите лекари не можеа да ја спасат, иако направија сè – рече Кржевинац за српски Блиц.

Таа вели дека по анализата на тестот за ПЦР, ќе се знае дали девојчето било заразено со коронавирус. Крчевинац вели дека овој случај претставува огромен стрес и за семејството и за вработените во брзата помош.

Директорката на Здравствениот дом рекла дека дека девојчето се јавило за прв пат денес, да се тестира за коронавирус.

Ова е втор смртен случај во ковид клиниката во последната недела.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!