Ковид биланс по градови за последните 24 часа: Повторно висок број новозаразени и починати

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:


Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово – 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – по 9, Велес, Гостивар и Струга – по 8, Кичево и Дебар – по 6, Свети Николе – 4, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци – по 1.

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:
Скопје – 254, Куманово – 61, Битола – 52, Прилеп – 44, Велес и Тетово – по 36, Кавадарци – 32, Штип – 24, Гостивар – 21, Струмица – 17, Кичево – 14, Неготино – 13, Гевгелија, Крива Паланка и Виница – по 10, Кочани – 9, Ресен и Валандово – по 7, Свети Николе, Пробиштип и Берово – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Пехчево – 3, Крушево и Кратово – по 2, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.379 тестови преку: ИЈЗ – 459, ЦЈЗ Скопје – 44, ЦЈЗ Битола – 84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 13, Институт за микробиологија – 138, МАНУ – 76, Жан Митрев (Филип Втори) – 115, Авицена – 195, Биотек – 254, Систина – 189, лабораторија Лаор – 361, Синлаб – 31, Ремедика – 36, Плодност – 48, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 336.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 65330, активни 8968

Куманово 8053, активни 1253

Прилеп 7902, активни 980

Тетово 6903, активни 673

Битола 5731, активни 1300

Велес 5205, активни 744

Гостивар 4994, активни 471

Кавадарци 4986, активни 521

Штип 4741, активни 469

Охрид 4713, активни 895

Струмица 3783, активни 573

Струга 2866, активни 279

Кочани 2581, активни 317

Кичево 2344, активни 306

Неготино 2112, активни 247

Гевгелија 2117, активни 350

Свети Николе 1433, активни 154

Крива Паланка 1179, активни 92

Ресен 1169, активни 225

Радовиш 1039, активни 135

Берово 966, активни 73

Делчево 930, активни 101

Дебар 910, активни 69

Пробиштип 754, активни 54

Виница 742, активни 115

Валандово 633, активни 92

Крушево 457, активни 100

Богданци 469, активни 79

Демир Капија 392, активни 39

Демир Хисар 358, активни 57

Кратово 352, активни 24

Македонски Брод 344, активни 33

Пехчево 250, активни 18

Македонска Каменица 224, активни 15

Дојран 132, активни 20

Коментари

коментари

error: Content is protected !!