Србија почна да ја произведува руската вакцина Спутник V

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) на својата веб-страница објави дека заедно со институтот Торлак го почнал производство на руската вакцина Спутник V во Србија.

Според рускиот фонд, Србија стана првата земја во јужна Европа што ја произведува Спутник V. Производството на вакцината во Србија ги задоволува највисоките стандарди во производството на вакцини, се наведува на веб-страницата на РДИФ.

Вакцината, додаваат тие, подоцна може да почне да се извезува во другите земји во регионот.

Вакцинацијата против коронавирусот со руска вакцина во Србија почна на 6 јануари 2021 година, потсетува рускиот фонд.

До денес, Спутник V е регистриран во 60 земји во светот со вкупно население од три милијарди луѓе, соопшти Фондот, додавајќи дека ефикасноста на Спутник V е 91,6%, „како што беше потврдено од податоците објавени во Лансет, едно од најстарите и најценети медицински списанија во светот“.

Српскиот министер Ненад Поповиќ, исто така, на својот твитер-профил објави дека денеска во Торлак е извршено првото полнење.

Извор: mkd.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!