БАЈДЕН БАРА ВОЕН БУЏЕТ ОД НЕВЕРОЈАТНИ 753 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

И покрај пандемијата, американскиот претседател Џо Бајден бара воен буџет од дури 753 милијарди долари, што е раст од 1,7 проценти во споредба со минатата година.

Доколку барањето од канцеларијата на Бајден биде одобрено, САД ќе издвојат дури 3,4 проценти од бруто домашниот производ за армијата, според агенцијата „Блумберг“.

Додека повеќето членови на опозициската Републиканска партија го одобруваат зголемувањето, критичарите доаѓаат претежно од редовите на Демократската партија на Бајден.

Критичарите велат дека економската криза предизвикана од пандемијата е вистинско време да се скрати воениот буџет, а не да се зголеми.

Некои од нив укажуваат на фактот дека САД веќе трошат повеќе од 10 земји на одбрана, чии воени буџети се веднаш зад Соединетите држави.

Ваквото зголемување на правдата е засилено со руската и, особено, кинеската воена моќ. Со цел Соединетите држави да ја задржат воената надмоќ, тие мора да бидат во можност да одговорат на присуството на Кина во Пацификот и Индискиот океан.

Изградбата на воени бродови и подморници со голема балистичка моќ е голем трошок и ќе биде еден од главните фокуси на американската одбрана, пишува „Дефенс њуз“.

Бајден вети дека Соединетите држави ќе го повратат своето геополитичко и воено значење, зајакнувајќи ги сојузите и создавајќи противтежа на Кина и Русија.

Сепак, за многу критичари, зголемувањето на буџетот на Пентагон не е логичен одговор на новите геополитички односи, туку доказ дека „воено-индустрискиот комплекс сè уште ги контролира и двете корумпирани американски партии (демократски и републикански)“, заклучува Геополитика.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!