среда, 22 септември, 2021

(ФОТО) Стратешката Команда на САД со МИСТЕРИОЗНА ПОРАКА, која создаде СТРАВ дека може да е КОДОТ за ЛАНСИРАЊЕ нуклеаpен аpсенал

Американската стратешка команда предизвика паника на социјалните мрежи кога на нејзиниот профил на „Твитер“ се појави неразбирлива порака со низа писма и знаци.

Иако „Стратком“ бргу ја избриша пораката и изјави дека треба да се игнорира, тоа предизвика страв дека може да биде кодот за лансирање нуклеарен арсенал.

Мистериозна порака од 13 случајни карактери се појави на „Твитер“ во неделата вечерта.

Таа беше избришана во рок од 30 минути, но за тоа време беше ретвитувана илјадници пати, со коментари дека сметката е хакирана, до сомневање дека станува збор за код за лансирање нуклеарно оружје, пишуваат американските медиуми.

Со оглед на тоа што „Стратком“ го следи нуклеарниот арсенал на САД, некои корисници на социјалните мрежи ова го толкуваат како претстојна апокалипса, анализират медиумите.

Време е да се збогуваме. Ќе ми недостигаат пријателите и семејството, гласи еден од коментарите.

Друг корисник напишал: „Јас навистина не замислував дека на овој начин ќе стигне до крајот на светот, но ниту јас не сум целосно изненаден“.

„Стратком“ набргу се извини за конфузијата и ги замоли луѓето да ја игнорираат претходната порака, но тоа сепак не ги смири некои од Американците што беа на работ на паника, пренесуваат медиумите.

Објаснете го ова или на светот ќе му дојде крајот за еден час, изјавил еден од корисниците на социјалните мрежи.

Канадските сили во САД во врска со овој случај исто така најавиле поддршка за „Стратком“, пишуваат медиумите во тие земји.

Извор: centar.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!