ЕКСПЕРИМЕНТ: РОК КОНЦЕРТ СО 5.000 ЛУЃЕ: Вечерва во една од најголемите европски метрополи, после една година

Шпанските власти се одлучија за необичен експеримент, така што 5000 љубители на музиката треба да присуствуваат на рок концерт во Барселона вечерва.

Шпанските власти одлучија за необичен експеримент, така што 5.000 љубители на музиката треба да присуствуваат на рок концерт во Барселона вечерва откако ќе добијат негативен тест на „ковид-19“.

Шпанија започна со ова за да ја тестира ефикасноста на моделот во спречување на ширење на епидемијата на големи културни настани, пренесува Ројтерс.

Публиката ќе може да се движи и да комуницира целосно слободно на концертот, но носењето маски е задолжително.

Властите издадоа специјално одобрување за вечерашниот настап на рок бендот, бидејќи во Шпанија се забранети собири на повеќе од четири лица во затворен простор.

Луѓето со срцеви заболувања, пациенти со карцином и оние кои претходните недели биле во контакт со лице заразено со вирусот корона, биле замолени да не купуваат билети за концерт.

Секој што купил билет утрово бил тестиран за вирусот корона, со брзи аналигенски тестови.

Негативите на коронавирусот добиваат код на нивниот мобилен телефон без кој не можат да влезат на концертот.

Организаторите наведуваат дека вечерашниот концерт во Барселона е првиот комерцијален настан во Европа со толку многу учесници од почетокот на пандемијата.

Билетите се распродадени и чинеа меѓу 23 и 28 евра. Во цената е вклучен тест за вирус корона и висококвалитетна заштитна маска.

Носењето маска е задолжително насекаде на концертот, освен во специјално обележани сектори каде што можете да јадете и пиете.

Сличен експеримент, со концерт со 500 учесници беше одржан во Барселона во декември и тој даде охрабрувачки резултати.

Тестирањето со антигенски тестови и со употребата на маски се успеаа да се спречи заразување на луѓето на концертот, иако не беа применети правилата за социјално дистанцирање.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!