САД ги враќаат мигрантските семејства во Мексико

Соединетите држави протеруваат мигранти во Мексико далеку од местото каде што ја минале границата, пренесува Ројтерс и наведува дека ова е во спротивност со одлуката на мексиканската држава Тамаулипас, која одбива да прифати семејства мигранти со мали деца.

Овој потег укажува на тоа дека администрацијата на о Бајден го засилува пристапот кон мигрантите во време кога нивниот прилив кон границата со САД се зголемува. Бајден неодамна им порача на мигрантите да останат во нивните земји и да не одат на север, пренесува Гласот на Америка.

Некои семејства изјавија дека биле фатени на мексиканско-тексашката граница, каде што биле притворени неколку дена, а потоа ги одвела американската гранична полиција на меѓународниот мост Сиудад Хуарез во Мексико, оддалечен околу 1.300 километри од местото каде што влегле.

Фотограф на Ројтерс рече дека видел авиони со десетици мигрантски семејства со мали деца кои слетале во Ел Пасо, а потоа ги видел истите семејства како минуваат низ меѓународниот мост.

Портпаролот на граничната полиција на САД, Лендон Хаченс, изјави дека мигрантите се испраќаат во Ел Пасо, Ларедо и Сан Диего, бидејќи нема повеќе места во сместувачките центри во Рио Гранде.

Дилан Корбет, директор на Институтот за надеж при граничната организација, рече дека мнозинството семејства испратени во Сиудад Хуарез се со деца помали од седум години. Тој додава дека прифатните центри во Мексико се полни и поради пандемијата.

Една Сорто дошла во Ел Пасо со своите два сина од Хондурас, но потоа била испратена во Сиудад Хуарез. Ројтерс пишува дека во тој приемен центар има многу мали деца и бебиња.

„Не прашаа зошто дојдовме или каде одиме. Чекаме да ни кажат што понатаму “.

Новата практика на администрацијата на Бајден се применува во време на зголемен прилив на мигранти кон границата со САД. Републиканците го критикуваат Бајден за зголемениот број на нелегални преминувања на границите и мешаните пораки испратени до мигрантите.

Мигрантите како да го игнорираат предупредувањето на Бајден да не доаѓаат во Соединетите Држави, а шверцерите ги упатуваат да одат по патот затоа што границата е отворена.

„Јасно кажавме дека границата е затворена и дека повеќето мигранти ќе бидат вратени во Мексико или земјите од каде што доаѓаат во согласност со прописите“, изјави портпарол на Белата куќа.

Џил Керликовски, кој работел во граничната служба за време на Барак Обама, вели дека е грешка што Бајден се потпираше само на пораките.

„Повеќе од 25 години испраќавме пораки до мигрантите од Мексико и Централна Америка да не доаѓаат, а тие не го слушнаа тоа веќе 25 години.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!