Филипче ја објави дневната статистика по градови: Повторно зголемен бројот на новозаболени

Министерот Венко Филипче објави дека во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19.

Бројот на новозаразени постојано се зголемува и се доближуваме до 1000 случаи дневно, а најмногу новозаболени според денешната статистика има во Скопје, Прилеп и Кавадарци.

По градови бројките на новозаболени се следни:

Скопје 440 , Прилеп 64, Кавадарци 50, Куманово 45, Тетово 35,-Гевгелија 33, Неготино 31, Гостивар 29, Охрид 26, Велес и Битола по 24 , Струмица 21 , Крушево 11, Кочани и Крива Паланка по 10 -Ресен 7-Струга и Свети Николе по 6 -Кичево и Демир Капија по 5 -Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 4 -Делчево, Берово и Валандово по 3 -Дојран 2 -Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево по 1

Починати се 16 лица, по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:-Скопје 173 -Охрид 37 -Прилеп 28 -Кавадарци 16 -Велес и Струмица по 12 -Куманово 11 -Неготино 9 -Тетово и Гевгелија по 8 -Струга 7 -Кочани 5 -Штип и Битола по 4 -Крива Паланка и Берово по 3 Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија по 2 -Гостивар, Делчево и Валандово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Коментари

коментари

error: Content is protected !!