Растурена прослава во беровско – кривични пријави за 14 лица

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово до Основно јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против 14 лица поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти МВР, кривичната пријава е поднесена против лицата Ј.К.(40), Х.М.(21), К.С.(41), Д.К.(54), Д.М.(43), С.К.(37), З.Ч.(40), Т.К.(31), П.К.(58), Б.П.(30), Б.К.(25), Н.Џ.(22), Д.Џ.(26) и Т.К.(40), сите од селото Двориште, Беровско.

Пријавените, на 13 јануари оваа година, околу 01.00 часот во продавница во Двориште организирале и зеле учество на прослава во затворен простор, со што постапиле спротивно на здравствените прописите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на ширење на заразната болест Ковид 19.

Извор: sitel.com.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!