понеделник, 19 април, 2021

За кубанската вакцина малку се знае и зборува, а следната недела ќе започне нејзиното завршно тестирање

Додека вниманието на светската јавност е насочено кон вакцините против коронавирусот произведени од големи земји и компании, многу малку се знае дека Куба развива своја вакцина. Последната фаза на тестирање на оваа вакцина, наречена „Соберана 02“, треба да започне следната недела.

Во превод од шпански, вакцината се нарекува „Суверен“. Доколку оваа мала островска држава со 11 милиони жители успее целосно да ја развие вакцината, некои веруваат дека тоа ќе има далекусежни последици во овој дел од светот. Куба би била првата латиноамериканска земја која го вакцинирала населението со домашно произведена вакцина.

Третата фаза на тестирање над 150.000 луѓе треба да започне на 1 март, а тестирањето ќе трае неколку недели. После тоа, ќе се одлучи за одобрување за вакцината.

Куба развива вакцина и покрај тоа што нејзините граѓани живеат тешки животи со децении. Ова се случува во држава во која луѓето стојат во редови за да добијат основни намирници.

Развојот на вакцината „Соберана 02“ го надгледува Државниот институт Финлеј. Лекар од овој институт, Висенте Верез, изјави дека постои можност вакцините да бидат достапни дури и за туристите оваа година.

Не се знае многу за вакцината, но она што е познато е дека три дози веројатно би биле дадени во интервали од две недели.

Кубанскиот економистка Хелен Јафе смета дека многу ефикасниот здравствен систем е одговорен за брзиот развој на вакцината. Таа очекува населението да се вакцинира за еден месец. Како што рече, не би била изненадена доколку дојдат луѓе од други делови на планетата во Куба за да се вакцинираат, што нема да им биде ускратено.

„Охрабрувачки резултати од рано тестирање“

„Соберана 02“ е конјугирана вакцина. Овие вакцини не бараат дополнително ладење, како што е случај со вакцината направена од Pfizer / BioNTech. Ова ќе го олесни транспортот и складирањето, што е особено прифатливо за посиромашните земји.

Д-р Верез на сесијата на Панамериканската здравствена организација на 5 февруари рече дека резултатите од раните тестови се охрабрувачки. Таа тврди дека досега не создала никакви несакани ефекти.

Амбициозна влада

Владата уверува дека оваа година ќе бидат направени стотици милиони дози и дека нивната цел е Куба да биде првата земја во светот што ќе ги вакцинира сите свои жители во 2021 година.

Некои земји веќе покажаа интерес за оваа вакцина, а некои од нив се Виетнам, Иран, Венецуела и Африканската унија, која ги претставува сите африкански земји.

Куба им помогна на другите земји во пандемијата

Куба досега имаше релативно мал број на заболени од коронавирусот во споредба со другите земји во регионот, а минатата недела имаше нагло зголемување на бројот на заразени. Од почетокот на пандемијата регистрирани се 45.361 заразено лице, а 300 од нив починале.Според УниверзитетотЏон Хопкинс.

Оваа земја е позната по својот здравствен систем. За време на пандемијата, нејзините 24.500 здравствени работници помогнаа во 58 земји во светот. Има повеќе здравствени работници кои работат во странство отколку сите држави на Г-7 заедно, објави CNBC.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!