понеделник, 19 април, 2021

Гејтс: Внимавајте со биткоинот доколку имате помалку пари од Илон Маск

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, не инвестираше во биткоини, и со голема веројатност – така и ќе остане. Како што рече во разговор во живо на социјалната мрежа Клубхаус, тој вид инвестиција „не е за него“.

Тој не е единствениот искусен бизнисмен и инвеститор кој не верува во најпознатата криптовалута, Ворен Бафет исто така не гледа потенцијал во неа. Бидејќи се успешни „старомодни“ деловни луѓе, Гејтс наведува дека претпочита да инвестира во компании кои произведуваат производи, значи нешто конкретно.

Како пример, тој ги наведе компаниите кои работат на развој на вакцина против маларија и сипаници. Милјардерот исто така рече дека не ги избрал своите инвестиции врз основа на тоа дали за другите ќе вреди повеќе, пишува Би-Би-Си.

Во претходното интервју, тој разговараше за ентузијазмот на основачот на Тесла, Илон Маск, за оваа виртуелна валута. „Мојата општа мисла би била дека ако имате помалку пари од Илон – треба да бидете внимателни“, рече тој за Блумберг.

Тој додаде: „Илон има тони пари и е многу софистициран, затоа не се грижам дека неговиот биткоин некако случајно ќе оди нагоре или надолу“. Патем, вредноста на популарната дигитална валута скокна скоро 50% откако гигантот од доменот на електрични возила, Тесла, рече дека вложил 1,5 милијарди долари во биткоини.

Но, подоцна, имаше пад од 20%, што влијаеше и на акциите на Тесла, затоа што Маск ги „преиспита“ цените на биткоинот на Твитер – без разлика дали се премногу високи и нестабилни.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ја опиша криптовалутата како „исклучително неефикасен начин за извршување на трансакции“. Самиот Гејтс беше и останува скептичен во врска со биткоинот.

Извор: denar.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!