понеделник, 19 април, 2021

(ВИДЕО) Во австралиска шума е пронајден овен со 35 килограми волна

Во Австралија бил спасен див и болен овен со 35 килограми волна на себе, што е скоро половина од вкупната тежина на возрасен кенгур.

Овенот се вика Барак. Откако беше пронајден во шумата, беше контактирана од организацијата за заштита на животните „Edgar’s Mission Farm Sanctuary“, која работи во градот Ленсфилд. Градот е на 60 километри северно од Мелбурн.

Активистот на организацијата Кајл Бехренд рече дека Барак се чини дека некогаш бил во сопственост на некого. Тој ја истакна важноста на фризурите од руно.

“Овците треба да се стрижат барем еднаш годишно. Инаку, волната расте и расте. Тоа му се случи и на овој овен”, рече Бехренд и додаде дека стрижењето на Барак е потребно.

Како што рече, неговата волна тежела 35,4 килограми.

Волната му создаваше големи проблеми – имаше прекумерна тежина, а главата одвај се гледаше, пренесува „Ројтерс“.

Видеото погледнете го овде.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!