понеделник, 19 април, 2021

Руски шпион во германскиот Бундестаг?

Германските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвиненија за шпионажа против Германец, осомничен за пренесување податоци од парламентот на руските тајни служби.

Осомничениот, именуван само како Јенс Ф., работел за компанија што била договорена од бундестагот за редовно вршење проверки на електричната опрема во парламентот, за што постои увереност дека тоа се случило клетото во 2017 година.

„За тоа, тој подготви носач на податоци со соодветните пдф-датотеки и го испрати на вработен во руската амбасада во берлин, кој главно работи за руската воена тајна служба ГРУ“, рекоа обвинителите, пренесе АФП.

Извор: kanal5.com.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!