четврток, 28 септември, 2023

Ковид биланс за последните 24 часа – Скопје сè уште жариште

Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19, од кои на територија на Скопје се 111.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува 43.342, а бројот на активни случаи изнесува 2.973.

Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 43342, активни 2973
Куманово 5451, активни 213
Тетово 5343, активни 234
Прилеп 5111, активни 483
Гостивар 3730, активни 122
Штип 3606, активни 98
Битола 3366, активни 140
Велес 3355, активни 227
Охрид 3131, активни 402
Кавадарци 3110, активни 486
Струмица 2661, активни 159
Струга 2355, активни 176
Кочани 1785, активни 48
Кичево 1758, активни 61
Гевгелија 1129, активни 134
Неготино 1112, активни 132
Свети Николе 1100, активни 24
Ресен 795, активни 68
Дебар 788, активни 43
Крива Паланка 785, активни 53
Радовиш 743, активни 40
Делчево 723, активни 233
Берово 634, активни 32
Пробиштип 530, активни 23
Виница 511, активни 22
Валандово 351, активни 23
Кратово 266, активни 33
Демир Хисар 258, активни 13
Крушево 253, активни 48
Македонски Брод 251, активни 7
Богданци 246, активни 22
Демир Капија 234, активни 33
Македонска Каменица 193, активни 5
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 9
Вкупно 99285, активни 6822

Коментари

коментари