четврток, 28 септември, 2023

Ќерката на Балашевиќ скршена од болка: Со овие зборови се прости од својот татко

Јована Балачевиќ, ќерка на покојниот Ѓорѓе Балашевиќ, објави трогателна порака на социјалните мрежи.

Јована Лола Балашевиќ се збогуваше со својот татко, кој ја загуби битката со пневмонија вчера, на 67-годишна возраст, со зборови што и ја кршат душата.

“Мислев дека ќе можам да искористам приликата вечерва. Колку прекрасен ден! Секое лице што го гледам е едно сеќавање. Можеби меморијата не е совршена. Понекогаш имам подеми и падови. Но, сите сме заедно, и вечерва ти си мој. Ќе го прекршам обичајот и ќе кажам што сакав додека ја изгаснав свеќата: Да ти биде животот среќен како мојот. Додека едно утро ќе се разбудиш и ќе речеш: „НЕ САКАМ НИШТО ПОВЕЕ.

67. Зарем тие не минаа во еден момент? “ Те сакам тато, ти ми го даде најдобриот можен живот, се гледаме во дворот – напиша Јована, со семејна фотографија што може да ја видите погоре, на која се гледа Ѓорѓе Балашевиќ со неговите внуци.

Да потсетиме, Балашевиќ беше примен на Инфективната клиника за клинички центар на Војводина во Нови Сад пред четири дена, во лоша состојба.

Лекарите ги презедоа сите потребни мерки за лекување, но немаше подобрување.

Вчера попладне неговата состојба се влоши заради претходните хронични здравствени проблеми. Почина во болница на 67 годишна возраст.

Беше кантавтор и миленик на публиката од поранешните југословенски простори.

Коментари

коментари