недела, 28 февруари, 2021

Кире Лазаров е новиот селектор на Македонија

Кирил Лазаров ќе биде нов селектор на македонската ракометна репрезентација. Она што јавноста го очекуваше, првиот човек на македонскиот ракомет, Живко Мукаетов денеска го потврди на официјална прес-конференција.

Лазаров првично ќе добие една година на кормилото на националниот тим, па потоа откако ќе добие Мастер Коуч лиценца, ќе добие уште 4 годишна соработка со РФМ.

„Се договоривме со Кире Лазаров тој да биде нов селектор – тренер на машката ракометна репрезентација, во период од една година додека ја добие мастерс-коуч дипломата. Потоа тој ќе добие четиригодишен договор како селектор. За мене е чест и привилиегија да ви ја соопштам таа вест, бидејќи ова е голем ден за македонскиот ракомет. Пресреќен сум што заедно со Лазаров ќе ги биеме битките за македонскиот ракомет…“– истакна Живко Мукаетов на онлајн прес-конференцијата со македонските медиуми.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!