среда, 1 декември, 2021

Скоро 500 смртни случаи: Заклучно со вчерашниот ден, регистрирани се 9.660 новозаболени во Италија

Италија регистрираше 499 нови смртни случаи од вирусот корона, додека вчера имаше 399, соопшти Министерството за здравство.

Вчера се евидентирани 9.660 нови инфекции, а извршени се 244.429 тестови за вирусот корона.

Во Италија, од почетокот на епидемијата, регистрирани се 89.344 смртни случаи од Ковид-19, што е втора најголема бројка по Велика Британија и шеста во светот.

Од избувнувањето на епидемијата во февруари минатата година, во Италија се регистрирани 2,57 милиони случаи на инфекција.

Во моментот има 20.317 луѓе во болниците во единицата за интензивна нега

Коментари

коментари

error: Content is protected !!