четврток, 28 септември, 2023

Повеќе Американци се вакцинирани отколку што се позитивни на Ковид- 19

Повеќе Американци примиле барем една доза од вакцината против корона отколку што се позитивни на вирусот. Сепак, крајот на пандемијата во оваа земја сè уште не е близу.

Заклучно со вчера попладне, 26,5 милиони жители на Соединетите држави примиле една или двете дози од вакцината, според деловниот магазин Блумберг. Во Сиетл, пред една година, првиот човек бил позитивен на вирусот и досега 26,3 милиони граѓани биле позитивни, а 443 000 починале, соопшти Универзитетот Џон Хопкинс.

Бројот на дневни вакцинации во САД е поголем отколку во остатокот од светот. Дневниот број на дози е 1,34 милиони. Вакцинацијата започна пред шест недели и на почетокот беше бавна. Во моментов, 7,8 проценти од Американците примиле една или повеќе дози, додека 1,8 проценти се целосно вакцинирани.

“Важно е да се нагласи дека податоците за прв пат покажуваат дека има повеќе вакцинирани отколку позитивни за вирусот. Вреди е да се слави. Убедена сум во победата”, рече Пола Канон, професор по микробиологија на Универзитетот „Keck School“.

Бројот на вакцинирани во споредба со позитивни на коронавирусот е поголем во Израел, Велика Британија и Обединетите Арапски Емирати. Овие држави успеаја во ова пред Соединетите држави.

Американскиот заменик директор на Агенцијата за инфективни болести Џеј Батлер тврди дека се намалува бројот на новоинфицирани, хоспитализирани и на оние на кои им е потребна итна помош поради инфекцијата.

„Трендовите се охрабрувачки, но сакам да истакнам дека бројот на заразени на национално ниво е голем, што се случува од почетокот на пандемијата. Ако короната беше акција, веројатно сега би сакале да ја продадеме тоа “, рече Батлер.

Не е исклучено вирусот да возврати, особено ако се појават неговите соеви што се појавиа во Јужна Африка и на други места во светот. Студиите покажаа дека вакцините, особено оние развиени од Џонсон & Џонсон и Новавакс, се помалку ефикасни против новите соеви.

Се разбира, целта е да се создаде колективен имунитет меѓу Американците. Водечкиот американски инфектолог Ентони Фаучи смета дека за колективен имунитет ќе бидат потребни 70-85 проценти од 330 милиони жители да примат вакцина и / или да бидат природно заразени, пишува Блумберг.

Коментари

коментари