Протече „забранетиот“ филм за кралското семејство, но брзо беше отстранет

Документарец за британското кралско семејство од 1969 година, чие прикажување кралицата Елизабета Втора наводно го забранувала со децении, бидејќи открива премногу интимни детали, излегол на YouTube.

Филмот дава увид во настаните од невидениот кралски дом, а го гледаа милиони луѓе кога за прв пат беше емитуван на Би-Би-Си. Последователно беше складиран во архивата на британскиот јавен сервис, наводно по барање на Бакингемската палата, и не се емитуваше од 1970-тите.

Според Си-Ен-Ен, не е познато како филмот наречен „Кралско семејство“ е повторно пронајден, ниту кој го објавил на Јутјуб, но набргу бил отстранет врз основа на барање заради авторски права.

Меѓу контроверзните сцени наводно е и онаа во која кралицата наводно го споредува американскиот амбасадор со горила.

“Тоа беше горила. Бев во страшни проблеми. Тој имаше кратко тело и долги раце.”

Во друга сцена од секојдневниот живот, членовите на кралското семејство вечераат заедно, додека во друга кралицата ја пребарува чантата за да купи слатки за шестгодишниот принц Едвард во продавницата, што го прикажуваше недопирливото семејство во сосема ново светло.

Филмот, кој трае 110 минути во 1969 година, го гледале 30 милиони луѓе и сè уште е едно од најгледаните британски телевизиски емисии. Би-Би-Си проценува дека го виделе повеќе од 350 милиони луѓе ширум светот.

Неговата продукција неодамна беше прикажана во серијата “The Crown” на Нетфликс, што го покажува незадоволството на кралското семејство поради присуството на ТВ камери во нивните простории.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!