недела, 28 февруари, 2021

НЕВЕРОЈАТНО: Се напил од чипс – Британец боледува од синдром кој храната ја претвора во алкохол

Еден Британец страда од редок синдром кој ја претвора храната во алкохол, еднаш се напил од чипс. Тој ја развил оваа состојба откако беше изложен на силни хемикалии на работа пред скоро 20 години, но поминало долго време пред лекарите конечно да му ја дијагностицираат.


Ник Карсон од Сафок, Велика Британија страда од ретка и чудна медицинска состојба, која уште се нарекува и синдром на производство на авто-пиво. Поради овој синдром, тој е во може да се опие без да проба капка алкохол.

Имено, неговото тело ферментира јаглехидрати и ги претвора во алкохол во стомакот, па парче торта има ист ефект за него како кога другите пијат неколку пива, пишува „Мирор“.

„Јас сум ненамерно пијан“, вели Ник.

Сопственикот на компанија за чистење ја разви оваа состојба откако беше изложен на силни хемикалии на работа пред скоро 20 години, но помина долго време пред лекарите конечно да му дијагностицираат, откако неговата сопруга Карен ја виде состојбата во една телевизиска емисија и предложи да одам на лекар.


Заради синдромот, Ник мора секогаш да има тест за алкохол со себе, за да може да вози, но и да спречи несвестица после оброк богат со јаглени хидрати.

Се обидувам да се држам до диетата со кето, но тоа е тешко, бидејќи има јаглехидрати во сите видови храна. За само неколку минути по јадење, можам од трезвеност да одам на толку многу промили што трипати ја надминав границата за возење, што е прилично застрашувачко. Ефектот не е пријатен и имам дупки во меморијата. Јас само зборувам глупости и одам во круг. Тоа е како спиење со активности – не сте свесни што точно правите иако сè уште функционирате – рече Карсон.

Тој додаде дека еднаш испробав чипс со малку маснотии и се напив толку што легна во дневната соба, поврати и се онесвести по 45 минути.

Тоа беше во 2003 година кога Ник првпат забележа симптоми (синдром на авто-пиварница) на АБС. На работа се справувал со силен хемиски растворувач за подот, а кога се вратил дома се чувствувал лошо пред да се онесвести, пренесува Блиц.рс.

Лекарите рекоа дека прекумерната изложеност на тој растворувач предизвикува реакција, а кога јадев слатка храна и јаглехидрати, додадов масло во оган и ја ферментирав таа храна – објаснува тој.

Постојат неколку предизвикувачи на АБС, но обично се вклучени антибиотици.

Што е синдром на производство на авто-пиво?


Синдром на авто-производство на пиво (ABS), исто така познат како синдром на цревна ферментација, е многу ретка и донекаде контроверзна состојба. Таа е предизвикана од прекумерен раст на квасец во цревата, што ги претвора вишокот јаглехидрати од храната во алкохол, а пациентите се опиваат.

Бидејќи состојбата е толку ретка, многу малку се знае за тоа и не е широко признаена. Поради природата на состојбата, пациентите честопати се мешаат во скриените алкохоличари. Оние кои ја имаат оваа состојба може да изгледаат пијани, збунети и да имаат помала контрола над координацијата на движењата после јадење на оброкот.

Бидејќи состојбата е толку ретка, лекот сè уште не е познат, но се верува дека помагаат антифунгални лекови за контрола на растот на квасец во стомакот.

Не е шега

Луѓето често ми се смеат кога ќе слушнат за мојата состојба и го доживуваат како среќа, но тоа ме вознемирува и ја напаѓа мојата контрола над себе. Затоа постои цела психолошка борба, затоа што се чувствувате виновни за она што го сторивте или кажавте претходната вечер. Понекогаш луѓето ја третираат мојата состојба како шега и велат дека сум „ефтин за излегување“ затоа што не ми треба пијалок што е ужасно “, објаснува Ник.


Со својата приказна, тој сака да ги едуцира луѓето за овој здравствен проблем, така што тој и другите ќе бидат помалку осудувани од општеството.

Имам тест за алкохол што го користам на секој час. Тоа е како да танцувам на минско поле и постојано се проверувам – тој зборува за животот со АБС.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!