недела, 28 февруари, 2021

Mинистерство за здравство до јавноста: Ниту се одвивала, ниту се одвива илегална вакцинација – Сите информации се објавуваат транспарентно

Министерството за здравство бара итно да се повлече видеото, а портпаролот Димче Арсовски и пратеникот Антонио Милошоски да се извинат јавно. Министерството апелира до јавноста да не ги зема предвид лажните информации.

Министерството за здравство жали што најголемата опозициска партија во државата во период на воведување ковид вакцинација шири лажни вести, со кои ја манипулира јавноста вадејќи од контекст изјава на премиерката на Република Србија, одговори Министерството на барање на Плусинфо да ја коментира изјавата на Брнабиќ која ја објави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Очигледно е дека ова монтирано видео е со единствена цел да создаде неоснована паника која може да има долгосежни последици и врз здравствениот систем и врз колективното здравје на граѓаните. Министерството за здравство најостро ги демантира лагите денеска изнесени од страна на портпаролот на опозицискиата партија, а претходно објавени на социјалните мрежи од пратеник на истата партија. Ниту се одвивала, ниту се одвива илегална вакцинација, ниту било што поврзано со јавното здравје се прави на нетранспарентен начин.

Вакцинирањето во Република Северна Македонија ќе започне во февруари. Министерството за здравство води преговори за да обезбеди вакцини по три механизми, Ковакс, директни преговори и преку солидарниот фонд на ЕУ“, одговорија од Здравство.

Министерството за здравство и Националната техничка работна група за ковид вакцинација изготвија оперативен план за вакцинација во кои се утврдени приоритетните групи, број на потребни вакцини, пунктови на кои ќе се врши вакцинацијата.

Со ваквите манипулативни видеа, свесно опозициската партија сака да го потцени и оцрни трудот на здравствените работници, експерти во областа кои работат на процесот на вакцинација, посчуваат од Министерството.

„Министерството за здравство бара итно да се повлече видеото, а портпаролот и пратеникот да се извинат јавно. Апелираме до јавноста да не ги зема предвид лажните информации. Од почетокот на ковид кризата Министерството за здравство информира точно навремено и целосно транспарентно и така ќе продолжи и понатаму. Министерството за здравство ги повикува надлежните институции секоја злоупотреба или лажна вест да биде законски санкционирана затоа што на овој начин се вознемируваат граѓаните и се создава непотребна паника“, се додава во одговорот од Здравство.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!