недела, 28 февруари, 2021

(ВИДЕО) Снегот ја прекри Сахара, глетката ги воодушеви луѓето ширум светот

Врнежите од снег во јануари не се невообичаени за многу региони низ целиот свет, но снегот станува се почест гостин во областа на најтоплата пустина – Сахара. Жителите кои живеат во нејзина близина се фасцинирани од овие сцени, кои ги споделија на социјалните мрежи.

Блискиот исток или пустината Сахара во Африка не се карактеризираат со температури под нулата и врнежи од снег, што сепак стана природен феномен што често се случува. Снегот пристигна во Сахара пред два дена.

Сите оние во околината решија да уживаат во неверојатните сцени и да ги доловат со фотографии.

Ова го стори и алжирскиот фотограф Карим Бушета, чии фотографии покажуваат уникатни моменти создадени од снежните и песочните дини.

Бушетата ги опиша како „слика на снежна диња“ во градот Аин Сефра во провинцијата Наама, и тој неверојатен изглед ги маѓепса луѓето ширум светот.

Снимил и видео во кое сè е прикажано уште подобро, а споменатиот град сè уште се нарекува „порта на пустината“ и се наоѓа на околу 1.000 метри надморска височина. Опкружен е со планините Атлас, а локалното население се изненади кога минатата недела температурите паднаа на -3 степени Целзиусови.

Сепак, таквото време не беше единствено само за Алжир, бидејќи порано паѓаше снег во регионот Асир во југозападна Саудиска Арабија.

Саудиската агенција СПА изјави дека северните делови на регионот Табук во Кралството Саудиска Арабија минатата недела беа погодени од поларен бран, што доведе до врнежи од снег.

Бидејќи температурите во некои делови на земјата се спуштија под нулата, Управата за метеорологија на Саудиска Арабија ги повика жителите да се загреваат, да бидат безбедни и да избегнуваат одење во изолирани места, пишува „Индијан експрес“.

Видеото може да го погледнете ОВДЕ

Коментари

коментари

error: Content is protected !!