среда, 22 септември, 2021

Ги дочекаа своите пет минути: Кинезите подготвија санкции за Трамп и неговите соработници

Кина денеска воведе санкции за 28 американски официјални лица, вклучувајќи го и поранешниот државен секретар Мајк Помпео, за, како што наведоа, „луди дејствија што опасно се мешаат во внатрешните работи на Кина“, објави кинеското Министерство за надворешни работи.

-Овие лица и членови на нивните семејства не можат да влезат на територијата на Кина, Хонг Конг и Макао. Исто така, на нивните компании, институции поврзани со тие лица, им е забрането да имаат каква било соработка со Кина – се додава во соопштението на министерството.

Кина ја објави оваа изјава по полноќ по Пекингшко време, затоа што тогаш заврши инаугурацијата на Бајден.

Придружуван од првата дама, Доналд Трамп за последен пат ја напушти Белата куќа за време на неговото претседателствување. Хеликоптер полета со него и Меланија Трамп и ги однесе на Флорида, каде што ќе ги поминат следните неколку дена.

Трамп служеше четиригодишен мандат како претседател на САД и не присуствуваше на инаугурацијата на наследникот на Џо Бајден.

Пред да ја напушти Белата куќа, тој потпиша низа декрети за давање помилување на голем број осуденици, вклучувајќи го и неговиот поранешен менаџер на кампањата Стив Бенон. Исто така, Трамп му остави писмо на неговиот наследник Џо Бајден, изјави портпаролот на Белата куќа Џад Дир.

Да потсетиме, Бајден донесе 17 одлуки на почетокот на неговиот мандат, а тоа се:

1) Иницирање на предизвикот „100 дена под маски“. Американците ќе мора да носат маски 100 дена и да се дистанцираат едни од други кога ќе останат во федералните установи и на сојузната територија. Бајден ќе побара од сите американски држави и локалните власти да го сторат истото.

2) Запирање на повлекувањето на САД од Светската здравствена организација, со д-р Ентони Фаучи на чело на американската делегација.

3) Создавање позиција на координатор за Ковид-19, кој ќе поднесе извештај до Бајден директно и ќе управува со производството и дистрибуцијата на вакцини и медицинска опрема.

4) Продолжување на националниот мораториум за иселување и извршување до 31 март.

5) Продолжување на постоечката пауза за исплата на студентски кредити и камата до 30 септември за Американците на кои им е доделен државен студентски кредит.

6) Пристапување кон Парискиот договор за клима. Овој процес ќе трае околу 30 дена.

7) Укинување на гасоводот „Keystone XL“. Бајден ќе побара од агенциите да преиспитаат повеќе од 100 постапки на Трамп што влијаат на животната средина.

8) Поништување на 1776. комисијата на администрацијата на Трамп. Од агенциите ќе биде побарано да ги преиспитаат своите постапки за расна еднаквост.

9) Спречување на дискриминација заснована врз сексуална ориентација или родов идентитет на работното место.

10) Барање за не-граѓани да бидат вклучени во пописот и назначувањето членови на Конгресот.

11) Утврдување на „Одложени активности за новороденчиња“ по обидите на Трамп да ја оспори заштитата на недокументираните лица кои пристигнале во САД како деца.

12) Промена на ограничувањата за влез во Соединетите држави за имателите на пасоши од седум земји со мнозинско муслиманско население.

13) Поништување на одлуката на Трамп за проширување на имиграционата полиција во САД.

14) Прекин на изградбата на ѕидот на границата со Мексико со укинување на прогласувањето вонредна состојба врз основа на кое е финансиран.

15) Продолжување на рокот за депортација и добивање на работни дозволи за Либеријците во САД до 30 јуни 2022 година.

16) Барање на извршната власт да потпише етички завет што ќе им забрани да носат одлуки засновани на личен интерес и да бара од нив да ја задржат независноста на Министерството за правда на САД.

17) Барање директорот на Канцеларијата за управување и буџет да даде предлози за модернизација на прописите и да ги откаже одобренијата што ги доби од Трамп.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!