Земјата се тресе: Уште еден силен потрес – вечерва земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди Гватемала

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди денеска главниот град на Гватемала.

Земјотресот, кој траеше подолго време, ги тресеше зградите. Засега нема информации за евентуални жртви или оштетувања.

Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот бил крај брегот на Пацификот, на 4,7 километри југозападно од Чамперика, на длабочина од 10 километри.

По земјотресот во Индонезија се стравува од цунами, 42 загинаа

Во земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтер што денеска го погоди островот Сулавеси во Индонезија загинаа најмалку 42 лица, а стотина се повредени, а метеоролошката агенција на земјата предупреди дека има ризик од дополнителни потреси, кои може да предизвикаат и цунами.

Силниот земјотрес на шест километри североисточно од градот Мајен, на релативно мала длабочина од 10 км, кој се случи утрово во 1.30 часот, натера илјадници исплашени жители да ги напуштат своите домови и да побараат заштита на повисоки места.

Повредени се околу 840 лица.

Не е издадено официјално предупредување за цунами, но постои можност да следат силни потреси кои би предизвикале и цунами.

Земјотресите предизвикаа и одрони и лизгање на земјиште, оштетија мостови, како и повеќе од 60 живеалишта, два хотела и канцеларијата на покраинскиот гувернер. Нема струја во околината, јави Ројтерс.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!