сабота, 16 јануари, 2021

Министерство за здравство: Во последните 24 часа десет лица починаа од Ковид-19, а регистрирани се 477 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, Кочани-4, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-7, Валандово-2, Виница-4, Делчево-8, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-7, Ресен-10 и Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од Скопје-126, Куманово-23, Дебар-8, Штип-1, Прилеп-21, Тетово-14, Струга-18, Велес-9, Битола-15, Охрид-21, Кавадарци-16, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-7, Крива Паланка-14, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-2, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-9.

Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238.

Од вчера се евидентираат четири контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 37.967, активни 9.963, Куманово 4.939, активни 476, Дебар 695, активни 139, Штип 3.405, активни 199, Прилеп 4.416, активни 350, Тетово 4.907, активни 698, Струга 2.106, активни 176, Велес 2.895, активни 385, Битола 3.138, активни 368, Охрид 2.603, активни 415, Кавадарци 2.337, активни 483, Гостивар 3.497, активни 448, Гевгелија 1.230, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица 2.430, активни 446, Крива Паланка 694, активни 105, Радовиш 661, активни 76, Крушево 181, активни 28, Кочани 1.667, активни 157, Пробиштип 470, активни 35, Демир Хисар 238, активни 29, Македонски Брод 234, активни 16, Пехчево 172, активни 29, Берово 554, активни 70, Валандово 323, активни 34, Виница 472, активни 67, Делчево 698, активни 219 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица), Кратово 205, активни 16, Свети Николе 1.057, активни 68, Кичево 1.630, активни 185, Ресен 680, активни 119 и Неготино 1.089, активни 228 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2.543 теста се преку: ИЈЗ-478, ЦЈЗ Скопје-80, Авицена-303, Биотек-213, МАНУ -117, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Систина со PCR метода -260, лабораторија Лаор –88, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-67, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-39, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -694, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на ковид -19.

Извор: plusinfo.mk

Коментари

коментари

error: Content is protected !!