сабота, 16 јануари, 2021

На Ѓоковиќ му се заканува дисквалификација, апсење и депортација ако направи само еден погрешен потег на АО

Никогаш поригорозни правила пред Грен слемот во Мелбурн, предизвикани се од пандемијата на коронавирусот.

Годинашниот Австралија опен ќе биде различен од кој било претходно, а причината е пандемијата на вирусот корона, што влијаеше на строгите правила воведени од организаторите кога станува збор за почитување на мерките.

Имено, тенисерите ќе треба да поминат низ задолжителен карантин од 14 дена од пристигнувањето во Австралија, каде ќе бидат тестирани неколку пати за тоа време, а ќе им биде дозволено ограничено време надвор од хотелот и обука во мали групи само по осмиот ден.

Новак Џоковиќ, заедно со Надал и Тим, треба да бидат во посебен карантин во Аделаида, што според новите извештаи нема да биде толку строго, што разбесни некои тенисери, како што е Жереми Шарди.

Сепак, Новак и сите други тенисери се соочуваат со сериозни санкции доколку тој или кој било дел од неговиот тим ги прекрши строгите правила што се пропишани. Казните се движат од парични казни до дисквалификација, па дури и апсења и депортации од земјата.

Еве некои од правилата објавени од медиумите во Австралија:

-Секој што ќе излезе од карантин без дозвола може да биде казнет со 19.000 УСД со дополнителни кривични санкции.

-Кој ги прекрши правилата може да се соочи со дисквалификација, конфискација на пари, продолжен карантин, апсење, па дури и депортација, што може да влијае на поединецот во иднина да има проблем за повторно влегување во Австралија во следните години.
-Исто така, секое прекршување на кој било член на нечиј тим ќе се смета за повреда на самиот играч.

Овој пристап на нулта толеранција ќе започне кога играчите се качуваат на еден од 18 чартер-летови што заминуваат од седум различни градови – Абу Даби, Анталија, Доха, Дубаи, Лос Анџелес, Мајами и Сингапур. Пристигнувањето во Мелбурн ќе се одржи под полициска стража, а автобусите ќе патуваат директно до одредени хотели

Сите овие строги мерки ќе го чинат Австралија опен повеќе од 35 милиони долари, а конкуренцијата ќе биде погодена од намалена продажба на билети, бидејќи капацитетот ќе се намали на 50 до 75 проценти, стадионите ќе бидат поделени во три зони, за да се намали контактот би било полесно да се следат контактите ако се појави позитивен случај на коронавирус кај публиката.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!