Кинески град со 11 милиони жители прогласи lockdown заради 120 новозаразени

Кинескиот град Shijiazhuang  прогласи заклучување за 11 милиони жители откако во него беа потврдени 120 нови случаи на коронавирусот.

Новите мерки вклучуваат забрана за напуштање на градот и затворање на училиштата, како и откажување на сите летови и патувања со автобуси.

Постојат точки за тестирање на коронавируси на 5.000 локации во Shijiazhuang , што е доволно за сите жители.

Овие нови случаи претставуваат најголем број на заразени лица во Кина во последните пет месеци. Инаку, оваа земја успеа да избегне повторно ширење на коронавирусот и црните броеви со преземање строги мерки веднаш. Ова, меѓу другото, се однесуваше на масовно тестирање веднаш штом се појавија само неколку случаи на инфекција.

Покрај 120-те случаи на инфекција во Shijiazhuang , потврдени се уште 22 во други делови на Кина, а заклучувањето следуваше неколку недели пред Кинеската Нова година, период во кој Кинезите масовно патуваа за да го поминат овој празник со своите семејства.

Бидејќи властите сметаат дека избувнувањето на инфекцијата во овој северен град на Кина е многу сериозно, тие исто така ги суспендираа поштенските услуги за три дена, додека полицајците се распоредени на теренот и го следат спроведувањето на мерките.

Ова не е прв пат Кина да стави цел град во карантин по избувнувањето на пандемијата Вухан. Имено, во октомври минатата година, девет милиони жители на кинескиот град Кингдао се соочија со строги мерки и сите беа тестирани, по што беа потврдени околу 10 нови случаи.

Во истиот месец, властите во Ксинџијанг тестирале 4,7 милиони луѓе, исто така, по избувнувањето на неколку случаи на инфекција, пишува Би-Би-Си.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!