среда, 22 септември, 2021

Светската јавност загрижена: ИСЧЕЗНА основачот на Алибаба?

Кинескиот милијардер и основач на Алибаба Џек Ма не се појавува во јавноста повеќе од два месеци, па медиумите шпекулираат дека тој исчезнал.

Тој не се појави во последната епизода од сопственото шоу „Африкански деловни херои“ во кое беше еден од судиите. Него го замени извршната директорка на Алибаба, Луси Пенг, а неговата слика е исто така отстранета од веб-страницата.

Портпаролот на медиумите на Алибаба рече дека Ма не бил во жирито „поради конфликт во распоредот“, пишува Фајненшл тајмс.

Деловната империја на Ма, „Ант Груп“, беше под лупа на Пекинг откако Ма на 24 ноември одржа контроверзен говор во Шангај во кој го критикуваше регулаторниот систем на Кина за задушување на иновациите, споредувајќи ги глобалните банкарски правила со „клубот на стари луѓе“.

„Денешниот финансиски систем е наследство од индустриската ера. Треба да воспоставиме нова за следната генерација и за младите. Ние мора да го реформираме сегашниот систем “, рече Ма во својот говор.

Нешто повеќе од една недела подоцна, првата јавна понуда на Ант (проценета на рекордни 37 милијарди американски долари), која веќе доби зелено светло од органите за надзор на хартии од вредност во Кина, е суспендирана.

Кинеските власти започнаа антимонополска истрага против Алибаба кон крајот на декември и и порачаа на групацијата „Ант“ да го преструктуира својот бизнис

Последниот твит Ма го објави на 10 ноември минатата година.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!