Ердоган сака да ги подобри односите со Израел

Ердоган им изјави на новинарите во Истанбул во петокот дека Турција има проблеми со „високи функционери“ во Израел и дека односите може да бидат „многу поразлични“, да не беа тие проблеми.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган во петокот рече дека Турција сака да има подобри односи со Израел, но ја критикуваше израелската политика кон Палестинците како „неприфатлива“ и „црвена линија“ за Анкара, пренесува Хина.

Двете земји, и покрај трговските врски, во последниве години имаа напнати односи, повикувајќи се на Ројтерс.

Анкара постојано ја осудуваше израелската окупација на Западниот брег и нејзиниот третман кон Палестинците.

Ердоган им изјави на новинарите во Истанбул дека Турција има проблеми со „високи функционери“ во Израел и дека односите може да бидат „многу поразлични“, да не беа тие проблеми.

„Ако немаше проблеми на високо ниво, нашите односи ќе беа многу поинакви … Ние би сакале да ги доведеме нашите односи на повисоко ниво“, додаде тој.

Ние не ја прифаќаме политиката кон Палестинците
„Политиката над Палестинците е наша„ црвена линија “. Невозможно е да ја прифатиме израелската политика кон Палестинците. „Нивните безмилосни постапки таму се неприфатливи“, рече турскиот претседател.

Турција и Израел, поранешни сојузници, протераа врвни дипломати едни од други во 2018 година, откако израелските сили убија десетици Палестинци на границата со Газа.

Во август, Израел ја обвини Турција за давање пасоши на десетици членови на Хамас во Истанбул и го опиша потегот како „многу непријателски потег“ за кој владата ќе разговара со турските власти.

Хамас ја окупираше Газа во 2007 година од силите лојални на палестинскиот лидер Махмуд Абас и оттогаш групата трипати војуваше со Израел.

Турција тврди дека Хамас е легитимно и демократски избрано политичко движење.

Критика на „зближувањето“ со арапските земји
Израел, кој воспостави односи со четири арапски земји оваа година, во средата објави дека работи на нормализирање на односите со петтата арапска земја.

Тунис во вторникот објави дека нема намера да ги нормализира односите со Израел.

Анкара го нападна приближувањето на Израел со Обединетите Арапски Емирати, Бахреин, Судан и Мароко, со посредство на Соединетите држави.

Ердоган претходно се закани дека ќе ги прекине дипломатските односи со ОАЕ и ќе го повлече неговиот пратеник.

Палестинците ги критикуваа арапските држави за нормализирање на односите со Израел и сметаат дека тоа е предавнички чин.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!