среда, 1 декември, 2021

Руски научници советуваат каков вид на храна треба да се јаде што е можно повеќе по приемот на вакцината „Спутник V“

Руски научници препорачаа сите што примаат вакцина против ковид-19 да консумираат храна богата со протеини, бидејќи нивниот недостаток, како и стресот, можат негативно да влијаат на производството на антитела.

-Луѓето кои примаат вакцина против КОВИД 19 треба да јадат повеќе храна богата со протеини, бидејќи недоволно протеини можат негативно да влијаат на производството на антитела кон коронавирусот – изјави Александар Гинтсбург, раководител на Рускиот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ кој ја разви „Вакцина Спутник V“, а пренесена од Танјуг.

-Количината на храна богата со протеини, односно количината на протеини во исхраната има големо влијание врз производството на антитела. Производството на антитела е процес што троши многу енергија, така што внесувањето месо, но не и маснотии, има сериозно влијание на тоа – објасни Гинтсбург за ТАС С.

Тој додаде дека луѓето кои биле вакцинирани треба да се фокусираат на конзумирање на високо квалитетни протеини, а според руски научник, количината на храна богата со протеини консумирана во една земја покажува не само колку е богата таа нација, туку и колку е силен нејзиниот колективен имунитет. популација.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!