Министерка по грешка ги објави цените на вакцините на Твитер

Европската комисија сè уште не објави колку ќе чинат вакцините за коронавирус, кои ги нарачува во име на земјите-членки, бидејќи тие се строго доверливи и се опфатени со клаузули за доверливост, но ги објави јавно по грешка белгиската министерка за буџет Ева Де Блекер.

Во четвртокот, таа на својот профил на Твитер објави табела со цените на сите вакцини на кои Белгија се претплати преку Европската комисија.

Иако твитот беше брзо избришан, белгискиот весник Хет Латсте Нијевс направи скриншот на кој се прикажани цените.

Европската унија се согласи за првата вакцина, која веќе започна да ја дава производителот Бионтек / Фајзер, по цена од 12 евра по доза, а најевтината вакцина, 1,78 евра по доза, ја прават Оксфорд и Астраженек.

Вакцината Johnонсон и Johnонсон чини 8,5 долари, Санофи / ГСК 7,56 евра, Куревак 10 евра, а Модерна 18 долари по доза.

Откако нејзиниот твит со цени започна да кружи на социјалните мрежи, Де Блекер изјави дека тоа е „грешка на тимот за комуникација“, што нема да го загрози снабдувањето со вакцини за Белгија.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!