понеделник, 26 јули, 2021

Изберен најдобриот фудбалски судија на сите времиња

Италијанецот Пјерлуиџи Колина беше прогласен за најдобар судија на сите времиња, избран од престижниот француски магазин Франс Фудбал.

“Кога станува збор за судиите, првото име што ми паѓа на ум е негово. Од неговото деби во 1977 година па сè до збогувањето во 2005 година, Колин ја напиша историјата на фудбалот”, посочуваат од Франс Фудбал во образложението на одлуката.

За време на својата кариера, славниот Колин судел 240 натпревари во Серија А и 109 меѓународни натпревари.

Најважниот натпревар е финалето на СП 2002 во Јапонија и Јужна Кореја помеѓу Бразил и Германија.

Да потсетиме, 60-годишниот Болоња претходно во неколку наврати има освојувано награди за судија на годината.

Тој беше најдобар во Серија А седум пати, и вкупно шест во светот.

Во 2011 година беше примен во Италијанската фудбалска сала на славните.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!