петок, 26 февруари, 2021

Францускиот претседател Макрон е позитивен на коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон е позитивен на коронавирус

Макрон е последниот во низата светски лидери кои имаа козиден 19. Пред него круната ја држеа британскиот премиер Борис Johnонсон и претседателот на САД, Доналд Трамп.

Елисејската палата објави дека Макрон бил тестиран веднаш штом се појавиле неговите први симптоми.

Францускиот претседател сега е во самоизолација од каде ќе продолжи да ги извршува своите должности, беше објавено од неговиот кабинет, без да се наведат симптоми

„Претседателот на републиката е позитивен на ковид 19. Дијазног беше утврден по PCR-тестот, што го правам веднаш штом ќе се појават првите симптоми“, се вели во соопштението, додавајќи дека неговиот кабинет во моментов работи на идентификување на сите контакти на претседателот.

Повеќе од 2,4 милиони случаи се регистрирани во Франција од почетокот на пандемијата на коронавирусите.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!