Фајненшел тајмс: Основачите на Бионтек, брачниот пар Шахин и Туречи, личности на годината

Фајненшел тајмс (ФТ) ги именуваше основачите на фармацевтската компанија Бионтек, д-р Угур Шахин и неговата сопруга, д-р Озлем Туречи, за личности на годината, пренесува Анадолија.

„Двојката постигна извонреден научен и комерцијален успех со развивање на вакцина ковид-19 за помалку од една година“, рече ФТ.

Со развојот на првиот кандидат за ефикасна вакцина против коронавирус, двајца турско-германски научници кои го постигнаа овој голем успех го привлекоа вниманието на целиот свет, се наведува.

“Како креатори на првата вакцина одобрена од двете најдоверливи регулаторни тела во светот, FT наградата за личност на годината им припадна на Шахин и Турција. Тие се симбол на научна и комерцијална приказна за успех”, објави Фајненшел тајмс.

Шахин и Туречи се деца на имигранти од Турција кои се доселиле во Германија во 60-тите години на минатиот век.

Шахин, кој е роден во Искендерун, Турција во 1965 година, пристигнал во Германија како четиригодишно дете, каде што неговиот татко работел во фабрика за автомобили. Студирал медицина на Универзитетот во Келн и работел на Медицинскиот центар на Универзитетот во Сарланд неколку години.

Туречи е ќерка на турски лекар кој емигрирал во Германија од Истанбул. Студирала медицина на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сар и направила пионерски чекори во областа на имунотерапија против карцином во Германија.

Двојката го основаше Бионтек за развој на технологија за индивидуализирани имунотерапии против рак.

Набргу по појавата на коронавирусот во Вухан, Кина, Шахин и Туречи одлучија да го искористат своето знаење за технологијата за гласник РНК (mRNA) за зајакнување на имунитетот и спречување на инфекции со козида-19 како дел од проектот што го нарекоа Project Lightspeed.

Во средината на јануари, компанијата соработуваше со американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ за развој на потенцијална вакцина за ковид-19.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!