понеделник, 18 октомври, 2021

Џеј речиси никогаш не ја пееше „Недеља“ – Саша Матиќ открива зошто било така

Популарниот пејач Саша Матиќ во гостувањето во „Пулсот на Србија“ на телевизијата Курир се осврна на неодамнешните настани и големите загуби што ги претрпе српската музичка сцена, пренесува Вистина.ком.мк

Бидејќи веста за смртта на Џеј Рамадановски ја потресе јавноста, Саша и неговите колеги на особено трогателен начин се збогуваа од легендата на народната музика.

Џеј беше погребан во Алејата на заслужни граѓани со звуците на неговата позната „Недеља“, а малкумина знаеја зошто Џеј ретко ја пееше оваа песна.

– Знам дека кога ја пееше „Недеља“, секогаш плачеше. Емоционално ја доживеа таа песна. Таа веројатно го поврза со неговото детство, неговите родители, неговите сестри … Но, постои друга причина зошто ретко ја пееше „Недеља“. Обично започнуваше со некои балади на настапи и потоа започнува со побрз ритам. Мора да ја чувствувате публиката и да постапувате во согласност со неа. Мора да почувствувате што сакаат во тој момент да им пеете – вели Саша.

Пејачот Џеј Рамадановски почина на 56 годишна возраст.

Џеј во последното интервју изјави дека е во строг карантин поради здравствените проблеми кои ги има и дека коронавирусот би бил погубен по него.

-Не смеам нигне да излезам за да не би дошол во ризик да се заразам. Веќе имав здравствени проблеми со срцето и вирусот за мене може да биде кобен. Не се гледам дури ни со најдобрите пријатели и морам да признаам дека многу ми недостига кафаната. Боем сум во душа и едвај чекам повторно да одам во некоја биртија кога сето ова ќе помина, иако не би смеел да пијам, рекол Џеј.

Тој починал затоа што му застанало срцето.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!