понеделник, 19 април, 2021

Филипче со НАЈНОВА вест – еве ги најновите мерки

Утрово, на состанокот на Комисијата за заразни болести разговаравме за нов пакет на рестриктивни мерки. 👇

Нашиот предлог кој ќе го препорачаме до Владата е во периодот од 18 декември до 21 јануари:

➡ Угостителиските објекти да се затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот како што беше досега;

➡ Останува на сила забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка;

➡ Во престојниот период, Комисијата за заразни болести препорачува забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година, како и секаков вид на собири во периодот на празниците;

➡ Комисијата ќе достави и препорака за групирање во станови за престојните празници, односно укажува да се почитуваат препораките за собири во домови.

На хотелите им се забранува работа на рестораните и баровите по 21 часот.

На сила е забраната за собири надвор на отворено на повеќе од четири лица, додека внатре во објектите на сила е препораката максималниот број на лица да е не повеќе од 30 проценти од капацитетот и сите лица да се со маски.

На денешната седница на Комисијата за заразни болести беа присутни и преставници на Независната угостителска комора.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!