Од 16-ти декември до 10-ти јануари ќе бидат затворени најголем дел од продавниците и угосителските објекти во Германија

Германија планира да ги затвори повеќето продавници од среда до 10 јануари, бидејќи ги заострува ограничувањата за корона вирусот и се обидува да го заузда ширењето на болеста, според нацрт-владиниот предлог што го виде Ројтерс во неделата.

Нацртот беше подготвен за состанокот подоцна во текот на денот меѓу канцеларката Ангела Меркел и лидерите на покраините. Таа се залага за построги пангермански мерки, но претходно не беше во можност да добие согласност од 16-те покраини на државата. Сепак, некои држави оттогаш останаа сами со себе и се градеше моментум за поддршка на построги усогласени мерки.

Нацрт-предлогот ќе дозволи да останат отворени само основните продавници како супермаркети и аптеки, како и банки. Училиштата, исто така, во основа ќе бидат затворени во текот на периодот, а од работодавците ќе биде побарано да затворат операции или да имаат вработени да работат од дома. Продажбата на огномет ќе биде забранета.

Германија е во делумна блокада веќе шест недели, со затворени барови и ресторани, додека продавниците и училиштата остануваат отворени. Некои региони веќе наметнаа поостри мерки со зголемувањето на инфекциите.

Повеќе социјални контакти во пресрет на Божиќниот празник значи дека „бројот на случаи сега повторно се зголемува“.

„Затоа, потребно е да се преземат понатамошни мерки за ограничување на контактите“, се вели во нацртот.

Новите дневни инфекции и смртни случаи достигнаа рекорди во последните денови, а повеќе политичари алармираат.

Бројот на потврдени случаи на коронавируси во Германија се зголеми за 20.200 на 1.320.716, покажаа податоците на Институтот „Роберт Кох“ за заразни болести во неделата. Пријавениот број на починати се зголеми за 321 и сега изнесува 21.787, покажа бројката.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!