среда, 22 септември, 2021

Ентони Блинкен – профил на идниот прв човек на Стејт департментот

Јавната дебата во која насока ќе се движи американската надворешна политика по изборот на Бајден за претседател, дали ќе доживее целосен пресврт или ќе преземе одредени насоки и курсеви на администрацијата на Доналд Трамп, ги засени индивидуите кои скоро сигурно ќе ја водат таа политика.

Ентони Блинкен (58) беше номиниран за државен секретар на 24 ноември. Што треба да претставува, низ призмата на неговата политичка биографија и изразените ставови во минатото, ќе се занимаваме во продолжение.

Блинкен порасна во ЊуЈорк и Париз, каде се школуваше во училиштето Jeannine Manuel, кое е познато многу години како дестинација на деца на познати родители – Франсоа Митеран, Софија Лорен, Карла Бруни, Никола Саркози, Џејн Биркин и Серж Гајнсбур.

Ја совладал адвокатската професија на универзитетите Харвард и Колумбија. Неговиот татко служеше во администрацијата на Бил Клинтон, како амбасадор во Унгарија.

Клинтон и Обама
Блинкен ја започна својата политичка кариера во Стејт департментот за време на Бил Клинтон, кому му пишуваше говори. Меѓу другото, тој беше член на Советот за национална безбедност (1994-2001), специјален асистент на претседателот за стратешко планирање (1999-2001), директор на Секторот за односи со Европа и Канада.

Блинкен ја поддржа инвазијата на Ирак во 2003 година, а во подоцнежните години, заедно со Бајден, тој се залагаше во Сенатот да се формираат три независни региони во Ирак, поделени според етнички и религиозни клучеви. Тој предлог беше одбиен во Америка, како и во Ирак.

Обама и Бајден

Во администрацијата на Барак Обама, тој беше заменик помошник на претседателот, а подоцна и советник за национална безбедност на тогашниот потпретседател на Бајден, со кого соработуваше скоро дваесет години. На таа позиција, тој беше важна алка во креирањето на американската политика кон Авганистан и Пакистан, но и во дефинирањето на комплицираната иранска нуклеарна програма.

Интересно е тоа што Блинкен се наоѓа на познатата фотографија на Пит Соуза од 2011 година, на која водечките луѓе на Белата куќа, предводени од Обама, Хилари Клинтон и Бајден, во енигматична просторија за „ситуација“, добиваат информации во живо за операцијата „копје на Нептун“, што доведе до ликвидација на Осама Бин Ладен. Блинкен тогаш изјави дека „тој никогаш не видел похрабра одлука за лидерство“.

Операција: Копјето на Нептун

Упатства за идната надворешна политика
Се чини дека американската надворешна политика ќе има неколку главни задачи. Повторно воспоставување на Соединетите држави како сигурен сојузник (првенствено запоставени членки на Европската унија), подготвени за повторно внесување важни меѓународни договори, како што се Париз (клима), Иран (нуклеарно оружје), нормализирање на односите со НАТО, но и Меѓународната организација на трудот, што е за време на администрацијата на Трамп беше означено дека служи на интересите на Кина.

Кога станува збор за Русија, тој е заслужен за изготвувањето на одговорот на администрацијата на Обама за анексијата на Крим. Зголемената реторика кон Русија уследи по обвинувањата за наводно мешање на Русија во изборите во САД во 2016 година. Во неодамнешното интервју тој посочи дека „Америка треба да го искористи јазот меѓу Русија и Кина кога станува збор за технолошката зависност на Русија од неа, што е баласт“.

Тој навести дека е неопходно да се продолжи договорот за контрола на оружјето со Русија за пет години по инаугурацијата, чекор што Трамп одби да го направи, инсистирајќи на тоа да биде вклучена и Кина.

Кина
Изгубениот сојуз со Западот, но и со Канада, исто така, би формирал коалиција за идни можни конфронтации со Кина, поради нејзиното растечко влијание во меѓународната политика. Но, за разлика од острата реторика на Трамп, инструментите за спроведување на овие идеи ќе се состојат од мултилатерални иницијативи, технолошки инвестиции и нагласување на човековите права, а не преку индивидуални одлуки на земјите на кои ќе стојат страните на економиите на двете суперсили.

Во овој поглед, може да се очекува поголемо присуство на Соединетите држави во Индо-пацифичкиот регион, но и во Африка, каде Кина е се поприсутна преку инвестиции во технологија и инфраструктура.

Самиот Блинкен изјави дека „регулацијата на оружјето, пандемиите, климатските промени, не може да се реши еднострано“.

Блискиот исток
Кога станува збор за претпоставките за агендата на Блискиот исток, некои ставови од неговиот претходен политички ангажман можат да ни послужат како параметри за конструирање на идни одлуки.

Блинкен ја поддржа воената интервенција во Либија во 2011 година, како и воената помош на сириските бунтовници. Тој го осуди обидот за државен удар во Турција во 2016 година, без да се двоуми дали директно ја поддржува администрацијата на Реџеп Таип Ердоган во конфликтот со Курдите.

Ердоган, Меркел и Обама

Единствените несогласни тонови досега во алијансата со Турција беа изговорени кога Ердоган повика на решение на конфликтот во Кипар со две држави, што Блинкен го одби, велејќи дека „обединувањето е единственото можно решение“.

Јасно ја поддржа саудиската интервенција во Јемен во 2015 година и тој сојуз секако е несомнен. Тој исто така не го поддржа повлекувањето на Трамп од северниот дел на Сирија.

Кога станува збор за Израел, врската е повеќекратна. Блинкен е Евреин, а неговиот дедо го преживеал холокаустот. Но, политиките на сериозните земји не се создаваат од чувства, туку од интереси.

Блинкен го поздрави воспоставувањето дипломатски односи со Бахреин и Емиратите под водство на Џаред Кушнер и навести дека амбасадата ќе остане во Ерусалим, но на некој начин се огради од каква било поддршка за Израел, што ја карактеризираше ерата на сојузот Трамп-Нетанјаху.

Поранешниот израелски амбасадор во Соединетите држави Мајкл Орен во својата книга „Сојузникот“ од 2015 година рече дека Блинкен е „единствена интелигенција и топлина“. Од друга страна, тој е прилично симпатичен кога станува збор за бегалците и раселените лица, па затоа треба да го чекаме епилогот од неговите одлуки во врска со израелско-палестинскиот конфликт.

Блинкен

Тим
Политиката на Соединетите држави ќе се заснова на долгорочни лични односи. Нема да биде тим на ривали, како што се случи во претходната администрација, но станува збор за политичари со комплементарни перспективи.

„Тие се прагматичари, а не идеолози“, рече П.Ј. Кроули, поранешен помошник државен секретар Барак Обама.

Кандидатот за советник за национална безбедност Jејк Саливан (тој би бил најмладата личност на таа позиција од ерата на Ајзенхауер) штотуку го наследи Блинкен на позицијата советник за национална безбедност на потпретседателот Бајден. Потоа тој играше клучна улога во постигнувањето нуклеарен договор со Иран во 2015 година, за што ги освои симпатиите и на конзервативните републиканци. Блинкен и Саливан се добри пријатели, чиј поглед на меѓународните односи ја има истата оптика.

Бајден

Од друга страна, номинирана американска амбасадорка во Обединетите нации е Линда Томас-Гринфилд, исклучително почитуван дипломат, која со години се занимава со африканскиот сектор во рамките на Стејт департментот.

Ентони Блинкен, како што често го нарекуваат „центрист со контури на интервенционизам“, ќе биде првиот државен секретар во модерната историја што воспитува две мали деца. Свири гитара во бендовите „Cash Bar Wedding“ и „Big Lunch“. Неговиот профил на Spotify го слушаат 25 илјади луѓе месечно.

Коментари

коментари

error: Content is protected !!